WYDARZENIA
Święto winobrania jest w Zielonej Górze świętem szczególnym, świadczącym o istniejącej tu od ponad siedmiu wieków i wciąż kultywowanej tradycji winiarskiej. Tradycja ta jest znakiem rozpoznawczym naszego miasta, nazywanego stąd często "Winnym Grodem" lub "Grodem Bachusa"; pozostaje wciąż żywa, zwłaszcza, że winiarstwo w regionie zdaje się przeżywać renesans. Podczas Winobrania, czyli Dni Zielonej Góry, miasto odwiedzają tysiące gości z kraju i zza granicy.
Winobranie jako oficjalne święto miejskie ustanowione jest od 1852 roku. Oczywiście i wcześniej obchodzone było huczną zabawą. Święto, związane z zakończeniem zbiorów winogron określano również mianem "godów winobraniowych". Od, co najmniej, 1827 roku stałym elementem Winobrania stał się barwny korowód, którego uczestnicy, winiarze, winogrodnicy, kupcy winni, bednarze przedstawiali historię Zielonej Góry. Na czele korowodu, w otoczeniu satyrów i bachantek maszerował Bachus, przejmujący na czas winobraniowych godów symboliczną władzę nad Miastem.
Winobranie odbywa się w Zielonej Górze do dziś. Co roku, przez 9 dni na początku września, Bachus dzierży klucze do Miasta i wraz ze swoim orszakiem kroczy po zielonogórskich ulicach, wśród tłumów gości i turystów bawiących się podczas tego szczególnego święta.
|