WYSTAWY

Stanisław Stach "Malarstwo"

16 - 28 marca 2007

Stanisław Stach i Barbara Schiller - wernisaż
Stanisław Stach - MALARSTWO - wystawa
Stanisław Stach - MALARSTWO - wernisaż
Stanisław Stach - MALARSTWO - wystawa
Stanisław Stach - MALARSTWO - wernisaż
 
 
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
 
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
Stanisław Stach - MALARSTWO
 
 
STANISŁAW STACH

Urodzony w 1954 roku w Olkuszu, studiował na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Krakowie 1978 - 83 r.: malarstwo w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmara, prof. A. Pietcha i prof. F. Bunscha. Dyplom w Pracowni Litografii prof. W. Kunza.


Czytelne w formie, tajemnicze w treści - tak w skrócie można by określić malarstwo Stanisława Stacha. Zagubione krajobrazy, martwe natury i fantazyjne sceny, w które wplątuje autor swoich bohaterów, to tylko wierzchnia warstwa treści malarstwa Stanisława Stacha. Pretekst do głębszego zastanowienia się nad egzystencją. Artysta nie zostawia nas jednak samych w tych poszukiwaniach. Wiedzie nas w ten świat, dając do ręki instrument emocjonalny - koloryt (jak na malarza przystało), ograniczony do barw wybranych, autonomicznych i rysunek (jak na grafika przystało) - precyzyjny, bez zbędnych szczegółów. Wszystko razem jest więc całością nieprzypadkową, starannie przemyślaną, syntetyczną. Malarstwo to jednak nie jest hermetyczne. Może się podobać, bo jego warstwa estetyczna jest doskonała, może też przynieść satysfakcję poszukującym w sztuce czegoś więcej.
Stanisław Stach maluje dużo, stąd też wielokrotne powroty do tego samego tematu. Jak sam mówi: - Wariacje to droga do poszukiwania ideału.
Artysta jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i dyrektorem olkuskiego BWA. Jego obrazy zwiedziły już wiele miejsc w świecie i Polsce.


Stanisław Stach brał udział w 60 ogólnopolskich wystawach zbiorowych oraz w 30 wystawach międzynarodowych. Uzyskał od 1982 roku ponad 20 nagród i wyróżnień, m.in.: na Międzynarodowym Biennale Rysunku w Wielkiej Brytanii, dwukrotnie pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie Małych Form Artystycznych w USA (1987, 1988), dwukrotne wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Małych Form Artystycznych w Kanadzie (1987, 1988), nagroda na Międzynarodowej Wystawie im. J. Miro w Hiszpanii, czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie (1984, 1987), trzykrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Pasteli w Nowym Sączu (1987, 1989, 1996), nagrody w Katowicach, Słubicach, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa w Poznaniu. W 2003 roku Indywidualna Nagroda Ministra Kultury II stopnia za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne, Olkuska Nagroda Artystyczna.

Uczestniczył w wielu plenerach malarskich: ogólnopolskich, międzynarodowych i spotkaniach artystycznych: Miskolc - Węgry, Łagów, Olkusz, Jastrzębie Zdrój, Kazimierz nad Wisłą, Sosnowiec, Podlesice. Uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Zakopanem, Nowym Sączu, Sosnowcu, Elblągu, Kielcach, Częstochowie, Olkuszu, Katowicach, Raciborzu, Nowym Targu, Krynicy, Włocławku. Prace w muzeach i towarzystwach przyjaciół sztuk pięknych w kraju i zagranicą oraz zbiorach prywatnych.

Wystawa z cyklu:

ARTYSTA-DZIEŁO-ODBIORCA SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta w Zielonej Górze