JERZY FEDRO grafika | rysunek

Jerzy Fedro - MALARGRAFIKA | RYSUNEK

Jerzy Fedro - MALARGRAFIKA | RYSUNEK

JERZY FEDRO

Rodowity zielonogórzanin. W roku 1987 obroną pracy dyplomowej z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Tadeusza Jackowskiego ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Na przełomie lat 1988/89 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki a w roku 1990 Stypendium Wojewody Zielonogórskiego. Pełen podziwu dla warsztatu wielkich mistrzów, w świecie chaosu poszukuje harmonii, w mistycyzmie praw życia i przemijania. Uprawia grafikę warsztatową, projektowanie graficzne, malarstwo, pastel, prasowy rysunek tematyczny i satyryczny. Laureat Gubińskiej Nagrody Kulturalnej im. Corony Schröter 2005. Jest wśród grona laureatów prestiżowego konkursu "Gdy słowo staje się obrazem" 2006, których prace znajdą się w bibliofilskim wydaniu biblijnym. Między innymi związany jest z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek ZPAP. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Zielonej Górze, w Majdanku, we Współczesnej Galerii Sztuki Sakralnej w Kielcach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.

Znamy go głównie ze znakomitych rysunków, które od kilku lat ilustrują prasowe artykuły dotyczące spraw społecznych, socjalnych, niekiedy moralnych, w naszej lokalnej prasie. Pomijając mistrzostwo kreski i perspektywiczne skróty, podziwiam Jurka najczęściej patrzącego z góry, za niezwykle cenne skojarzenia obrazujące przedstawiony problem. Owe ilustracje (są ich setki, może tysiące) wykonuje Jurek jakby na zlecenie. Zdecydowanie wolę (zapewne autor także) te rysowane z potrzeby serca, fascynacji pejzażem czy modelem. Tych też są setki. Tu częściej sięga po kolor. Ale i ten stosowany jest bardzo oszczędnie,dzięki czemu nie gubi kreski, którą operuje wręcz perfekcyjnie. Cenię i podziwiam go nie tylko za to. Cenię go może jeszcze bardziej za mądrość, wrażliwość, przyjaźń i prawość, o które to cechy coraz trudniej w dzisiejszym stechnicyzowanym świecie.

Jerzy Gąsior

Wystawa z cyklu: