Jacek Papla zarejestrowane obrazy dookolnego świata potrafi nasycić własną emocjonalnością. Nic więc dziwnego, że jego grafiki wyróżniają się nie tylko spośród prac pokolenia do którego należy.
Serigrafie poznańskiego autora są swoistym dziennikiem podróży, artystyczną dokumentacją miejsc i osób bliskich, z którymi łączą go związki uczuciowe. I chociaż powstały w oparciu o fotografie, które w procesie twórczym przetwarza mechanicznie: grafizuje, rozbija rastrami oraz wielokrotnie wzbogaca kolorem i odręcznym gestem, sprawiają wrażenie bardzo naturalnych, jakby wykonanych od niechcenia.
I co istotne? Papla nie eksponuje strony warsztatowo-technicznej swoich prac, a mógłby, bo na wylot zna najnowsze programy komputerowe, z których korzysta w codziennej działalności grafika projektowego.
Woli z umiarem posługiwać się środkami wyrazu, tworzyć kompozycje refleksyjne, skłaniające do kontemplacji i zadumy nad urodą, ale i przemijalnością widzialnego świata.
Obcując z tą twórczością wart spostrzec, że artysta waloryzując na pozór zwyczajne zdjęcia, traktowane jak szkice, sprawia, że to, co subiektywne, krajobrazy i wizerunki rodzinne - staje się uniwersalne. Słowem, że mówiąc o własnych, prywatnych sprawach i emocjach, jednocześnie mówi o kwestiach dotyczących nas wszystkich.
Andrzej Haegenbarth
Z katalogu wystawy: Jacek Pala GRAFIKI - Galeria Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Poznań, 2005
O AUTORZE: Jacek Papla (rocznik 1951) - artysta grafik. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową.
Ukończył PWSSP w Poznaniu robiąc dyplom w 1976 roku w pracowniach Sitodruku doc. Jacka Rybczyńskiego i Malarstwa prof. Tadeusza Brzozowskiego. Przez 20 lat pracował w PWSSP w Poznaniu zaczynając od asystenta a kończąc na prowadzącym Pracownię Sitodruku. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego, prowadzi Pracownię Sitodruku i Pracownię Grafiki edytorskiej. Jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików WIELKOPOLSKA oraz właścicielem Studia Graficznego MJM.
Wystawia od 1975 roku. Miał ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu najważniejszych ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Spośród otrzymanych wielu nagród najbardziej ceni sobie przyznaną mu w 1985 roku Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.
RECENZJE:
Igor Myszkiewicz - "Zapis Jacka Papli" |
czytaj... |