WYSTAWY

Dorota Komar-Zmyślony - MALARSTWO

Piotr Gądek - RZEŹBA

4 - 15 września 2009

wernisaż
wernisaż
wernisaż
wernisaż
wernisaż
 
 
wernisaż
wernisaż
wernisaż
wernisaż
wernisaż
wystawa
 
Dorota Komar-Zmyślony
Dorota Komar-Zmyślony
Dorota Komar-Zmyślony
Dorota Komar-Zmyślony
Dorota Komar-Zmyślony
 
Piotr Gądek
Piotr Gądek
Piotr Gądek
Piotr Gądek
Piotr Gądek
 
 
Dorota Komar-Zmyślony
Dorota Komar-Zmyślony - absolwentka PWSSP w Poznaniu, dyplom w 1983 roku w pracowni ilustracji książkowej Prof. Grzegorza Marszałka. Autorka ponad dwudziestu wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, na stałe związana z środowiskiem zielonogórskim. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę projektową. Uczy malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej, BWA- Zielona Góra, Muzeum w Drzonowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Moje malarstwo jest dla mnie przede wszystkim przygodą. Najważniejszy jest sam proces powstawania obrazu; czyste płótno, obszar wolnego czasu, trochę farb, kilka dobrych pędzli, szpachelka... Bawię się. W malowaniu nie próbuję odkrywać żadnej "Ameryki", nie burzę żadnych konwencji malarskich ani ich nie tworzę. Cieszy mnie spotkanie z tym, co jeszcze nie istnieje, nie planuję też tego, co ma powstać; po prostu moje malowanie rodzi czas.
Najczęściej jest to człowiek, twarz, oczy; rozmawiam sobie z tym kimś, tworzę jego osobowość, ostatnio wkładam mu na głowę kapelusz czy burzę włosów. Na ogół tego kogoś lubię, choć bywa, że mnie wkurza. Od kilku lat (może się to wiązać ze spędzaniem lata na wsi) umiejscawiam go w pejzażu... i pomału ten pejzaż zaczyna tego kogoś eliminować. Ważną sprawą jest dla mnie warsztat, bardzo lubię i cenię wysoko malarstwo gestu, ekspresję narzędzia, żywość i świeżość koloru. Sama często podejmuję próby w tym kierunku, ale zawsze kończy się wygładzaniem, uzupełnianiem, wyrównywaniem - "ulepszaniem", aż w końcu... "kicha". Mam jeden taki obraz, sprzed kilkunastu lat, którego nie poprawiłam. Na tej wystawie go nie ma. Stale walczę ze sobą, aby go nie ruszać, nie poddawać owemu "ulepszaniu", które - być może - zbliżyłoby obraz ku formalnej perfekcji, lecz zabrałoby wszystko, co najcenniejsze było dla mnie w czasie, w którym powstawał.


Dorota Komar-Zmyślony
Piotr Gądek
Piotr Gądek - rocznik 1964 ur. w Kożuchowie. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ( dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby u prof. Macieja Szańkowskiego wraz z aneksem z fotografii u art.fot. Witolda Jurkiewicza w 1996 roku ). Obecnie nauczyciel rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze.
Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, sztuką sakralną, malarstwem i fotografią.W obecnym okresie moja twórczość skupia się na postaci ludzkiej, która jest dla mnie obfitym polem intrygujących socjologicznie tematów. Jedno lub dwuosobowe stosunkowo małe formy w sposób ironiczny przedstawiają często aktualne sytuacje lub wydarzenia. Są one moją subiektywną notatką rzeczywistości. Równie kameralny charakter posiadają portrety kobiet wykonane z białej żywicy syntetycznej. Wszystkie prace w początkowej fazie powstawały w glinie, co pozwalało mi na dużą swobodę modelunku sprzyjającej mojej własnej narracji rzeczywistości.

Piotr Gądek
RECENZJE:

Igor Myszkiewicz - "Wystawa podwójna"   | czytaj... |

Wystawa z cyklu:

ARTYSTA-DZIEŁO-ODBIORCA SPOTKANIA ZE SZTUKĄ | cykl III

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta w Zielonej Górze