Barbara Domagała Wilson absolwentka Panstwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Studia w Academi of Fine Arts w Amsterdamie i poznańskiej Akademii Sztuk Pieknych.
Mieszka i tworzy w Danii, uczestniczka wielu wystaw. Wykładała m.in. w Danmarks Design Skole (Kopenhaga), Akademii Sztuk Scenicznych (Fredrikstad/Norwegia), Queen Margaret University College (Edinburgh), The Royal Scottish Academy of Music & Drama (Glasgow).
Nazywam się Jack
Nazywam się Raphael
Nazywam się Arthur
Niezależnie od imienia spotkanie z "Jack and Friends" jest spotkaniem kogoś, kogo prawdopodobnie już znasz, kogoś, kogo spotkałeś wcześniej i najprawdopodobniej w przyszłości znowu się natkniesz.
"Jack and Friends" to seria charakterów, a raczej osobowości, zatrzymanych i uwiecznionych na płótnie. Ikony współczesnego nam świata, we własnej przestrzeni i czasie.
Jack, Sebald, Arthur... mają historie do opowiedzenia, wiele historii.
Obrazy, które oglądamy, umożliwiają nam stworzenie nowych charakterów, otwierają się nowe przestrzenie, a jednocześnie ciekawość zadaje pytania:
Czy są to osoby ze świata rzeczywistego, skąd przybyły?
Co się stało, co przeżyły na moment przed utrwaleniem na płótnie?
Co stanie się potem...?
Co jest przyczyną, że na twarzach maluje się melancholia?
"Jack and Friends" to seria portretów, które stwarzają niepewność, przyciągają nas swoją atmosferą i otwierają możliwości potwierdzenia własnego istnienia i tego, co się wokół nas dzieje.
To są obrazy, które nas rozwijają...
"Jack and Friends" to historia stworzona przez osobowości niedoścignione i nieosiągalne. My i tylko my możemy dać sobie przepustkę, aby w ten świat wejść i go przeżyć.
To historia o dziewiczej sensualności i seksualności, młodzieńczej skromności, a przede wszystkim historia o "Jacku" i jego przyjaciołach. Osobowościach i charakterach, które istnieją tu i teraz.
Dlatego musisz spotkać, przeżyć, odnaleźć świat, w którym ta historia ma miejsce.
Lars H. Knudsen
Barbara Domagała Wilson nigdy nie szuka doskonałości w ograniczeniu. Ani formalnym, ani tematycznym. Formalnie eksperymentuje dużo. Tematycznie rzuca się bez wahania w każdą nadarzającą się przygodę wizualną, nie stawiając sobie żadnych barier ograniczających, idzie zawsze za tym, co ją urzeka. Nigdy nie goni za nowością programowo, choć też od niej nie stroni. Żyje jak każdy z nas zarówno w żywiole natury, jak i kultury, z niestrudzoną ciekawością, jaka ją cechuje, stara się w swojej sztuce stworzyć możliwie pełny obraz zastanego i tworzącego się świata.
Lars H. Knudsen