KWADRATROMY

29.04 – 12.05.2022

Roma Pilitsidis - KWADRATROMY

Roma Pilitsidis

urodziła się w 1954 roku w Piławie Górnej (koło Dzierżoniowa). Od 1968 roku mieszka w Głogowie. W roku 1992 ukończyła dwuletnią Szkołę Sztuk Pięknych w Głogowie - Dyplom w Pracowni Malarstwa. Studia w latach 1994-1999 w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jana Gawrona w 1999 roku. Od 1999 do 2015 roku pracowała w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Kierowała Działem Sztuki, była również kustoszem i opiekunem kolekcji sztuki współczesnej. W roku 2003 ukończyła studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2003-2008 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zrealizowała 30 wystaw indywidualnych, prace prezentowała w 69 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzeów, galerii i kolekcjach prywatnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych za granicą.

Roma Pilitsidis jest malarką refleksji i zrównoważonego ładu barwnych struktur o geometrycznej narracji i barwnych relacjach między płaszczyzną a figurą płaską, przede wszystkim prostokątem. Na pytanie o malarstwo i twórcze zagadnienia, którymi się zajmuje, Roma Pilitsidis argumentuje na rzecz obrazu kontemplacyjnego, opartego na geometrii, ale w swoim dążeniu nie porzuca idei piękna. Przedstawia zrównoważony i przemyślany program artystyczny: "Określając doskonałość formy mówi się o wewnętrznych siłach kształtu, o równomiernym ich rozłożeniu i pod tym względem koło jest najdoskonalszą formą istniejącą w naturze. Mnie natomiast intryguje inna doskonała forma nieistniejąca w przyrodzie, jaką jest kwadrat. Kiedy myślę o obrazie, myślę o kwadracie (czy innym prostokącie), który swoim kształtem przypomina zamkniętą formę obrazu. To granica, w której zamyka się myśl tworzenia. Moje obrazy powstają z równoważenia płaszczyzn. O ostatecznym kształcie decydują detale, w jednym z nich znajduje się klucz do układu kompozycji i zagospodarowania płaszczyzny płótna. Moim celem jest dążenie do kompozycji statycznej, wyciszonej, zrównoważonej, monochromatycznej i poszukiwanie rozwiązań najprostszych. Chcę pokazać jak najwięcej jak najprostszymi środkami wyrazu. Maluję bez egzaltacji, bez zbędnych emocji, moje malarstwo jest bliższe kalkulacji (relacji między geometrią form, barwą i materią malarską) niż słowu, które zakłada emocjonalne zabarwienie".

Roger Piaskowski