Barbara Jura

za sponsorowanie wernisażu.

Barbara Jura
„OUR” w Galerii Pro Arte

Wydaje się że o kulturze konsumpcji powiedziano już wszystko. Proces ten nabierał rozpędu przez kolejne dekady XX i XXI wieku, a jego bezpośrednią konsekwencją stało się nieodwracalne przekształcenie świata, w którym żyjemy. Społeczeństwo rynkowe oparte o ciągły rozwój gospodarczy okazało się kolejną utopią dochodzącą właśnie do przysłowiowej ściany. Skutkiem jest wydrenowanie zasobów naturalnych, globalne zmiany klimatu i lęk o jakość życia kolejnych pokoleń. Młoda generacja artystów, której głosem jest także Barbara Jura, podejmuje temat dewastacji środowiska opierając się na swej wrażliwości, czerpiąc ze zmaterializowanych w zwałach śmieci obaw. To sztuka zaangażowana, wypowiadająca się z bezpośredniością, mocno i bez ogródek. Ten szczery przekaz odczytuje się jako manifest ekologiczny wyrażony językiem artystycznej metafory. Jest on bliższy językowi aktywistów aniżeli filozofów, w końcu żyjemy w świecie, w którym wielka pacyficzna plama śmieci – dryfująca wyspa tworzyw sztucznych, tuż obok topniejących lodowców stała się smutnym symbolem współczesnej kultury. Unaocznienie tej sytuacji i przeniesienie jej w formie instalacji site-specific w przestrzeń galerii pozwala nam rozpatrywać jej znaczenie także w obszarze estetycznym. Sitodruk i offset to techniki służące do masowej produkcji obrazu, wspierające współczesną nadprodukcję i hiperkonsumpcję. Ich zastosowanie do produkcji „graficznych śmieci  można odbierać w sposób symboliczny. Śmieci transformujące do postaci grafiki, wzmocnione przez masową multiplikację, okazują się przewrotnie piękną ilustracją Armagedonu. Jest to przestrzeń na refleksję, że być może to jedyny pejzaż przyszłości na jaki możemy liczyć. Siła tego przekazu została doceniona przez międzynarodowe Jury 10 Triennale Grafiki Polskiej i uhonorowana Grand Prix. Na wystawie „Our” Artystka rozwija podjęty temat tworząc monumentalną instalację przestrzenną, do której realizacji po raz kolejny zaprzęga medium grafiki. Instalacja jest bytem efemerycznym i w przeciwieństwie do realnych hałd śmieci, stanowi chwilową scenografię. Po jej demontażu będzie można odetchnąć z ulgą i zapomnieć, że istnieje podobny problem.

Dorota Nowak-Rodzińska

BARBARA JURA urodzona w 1992 roku w Katowicach. W 2018 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym. Dyplom z zakresu grafiki artystycznej w pracowni S.I.T.O.D.R.U.K.U pod przewodnictwem prof. Waldemara Węgrzyna i as. dr Michaliny Wawrzyczek-Klasik.

Nagrody: Grand Prix 10 Triennale Grafiki Polskiej / Katowice (2018)

Wybrane wystawy indywidualne:
Galeria + (Rondo Sztuki) 2021
Galeria PWW / Zielona Góra (2017)
Galeria Pojedyncza / Katowice (2016)

Wybrane wystawy zbiorowe:
Równonoc/Equinox / Springfield w stanie Missouri (2019)
EKRANO PRESO Pracowni Serigrafii z ASP (2018)
GRAND PRIX GRAFIKA ROKU 2016 / Kraków (2017)
sSAFKA Student Art Festival vol.5 / Katowice (2015)
Sitotisk/Sitodruk / Galerie Koridor / Ostrava (2014)
PODSUMOWANIE Galeria Pusta / Katowice (2014)