Wystawa „Ewa i Jakub Podlodowscy. Malarstwo” będzie pierwszą prezentacją artystów z Lubelszczyzny na ziemi zachodniej. I tu chciałoby się powiedzieć – dopiero pierwszą, gdyż ich twórczość zna już świat. To artyści wszechstronni, których twórczość obejmuje malarstwo, szeroko pojętą grafikę, animację artystyczną oraz prace konserwatorskie. Podlodowscy są laureatami wielu konkursów, autorami licznych wystaw, a ich obrazy zdobią prywatne kolekcje na całym świecie. Małżeństwo posługujące się tak odmiennym językiem artystycznym po raz pierwszy zaprezentuje się w duecie.
Ewa Podlodowska
urodzona w 1987 w Stalowej Woli jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie kierunku grafika warsztatowa (spec. druk wypukły oraz sitodruk). To laureatka Grand Prix Triennale Malarstwa Animalis w Chorzowie. Jak sama mówi - jej ulubioną techniką malarską jest akryl, który daje możliwość szybkiego i płaskiego nakładania na siebie wielu warstw malarskich. Obrazy Ewy są budowane z małych kropek, linii i prostych kształtów, które składają się w całość na wzór starodawnych arrasów czy gobelinów. Celowo pozbawione przestrzeni i światłocienia, mają pełnić rolę dekoracyjnego panelu. Niewątpliwym czynnikiem sterującym i ukierunkowującym jej twórczość były prace konserwatorskie, które nauczyły ją dokładności, cierpliwości oraz dużego szacunku do minionych epok. Wykonuje również zlecenia graficzne, ilustracje oraz projektuje murale.
Jakub Podlodowski
urodzony w 1986 w Lublinie to dyplomowany malarz, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym oraz Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Jana Matejki w Krakowie. Doceniono go w 2023 roku przyznając honorowe wyróżnienie w kategorii pejzażu malowanego w plenerze podczas 16. wystawy ARC Salon Competition w siedzibie głównej Sotheby's w Nowym Jork. Obraz "W lesie bukowym" w wersji zdigitalizowanej zostanie wysłany na Księżyc przez NASA we współpracy z SpaceX w 2024 roku w ramach projektu Lunar Codex (Polaris Collection). Jakub swoimi olejnymi obrazami zaprasza odbiorcę do różnorodnych spojrzeń na gatunek pejzażu. Obecnie skupia się na tworzeniu obrazów zarówno naturalistycznych - malowanych w plenerze, jak i minimalistycznych tworzonych w pracowni a także prac odrealnionych, eksplorujących świat fantastyki i fowizmu.
Kuratorka: Liwia Litecka
Wystawa jest elementem cyklu „Artyści w przestrzeni miasta” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra.