Ewa Balawajder, Anka Wojewoda

Anka Wojewoda, Bez-troski 10, 24x70, kolaż-recArtling, 2024

Adam Bagiński

KOLOROTERAPIA

Koloroterapia, będąc formą arteterapii, pomaga wyrażać emocje przez sztukę poprzez użycie różnych barw. Ta wystawa abstrakcyjnych prac dwóch artystek, w których zastosowały wybrane barwy, w zamyśle ma oddziaływać terapeutycznie, relaksująco, zarówno na twórcę, jak i odbiorcę. Obrazy we wspólnej przestrzeni galerii pozostają ze sobą w relacji i prowadzą swoisty dialog artystyczny, przekazując pozytywne emocje w dwóch spojrzeniach na temat koloroterapii w sztuce.

Ewa Balawajder

Absolwentka kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie uzyskała dyplom w pracowni prof. Stanisława Kortyki oraz Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych.  Jako nauczycielka i instruktor prowadziłam warsztaty, konkursy, działania arte terapeutyczne, organizowałam wystawy dzieci i dorosłych artystów (za działania na rzecz kultury otrzymałam Nagrodę Prezydenta Miasta Zielonej Góry).  Uczestniczyłam w plenerach malarskich , warsztatach, wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych. Od roku 2013 należę do Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. W malarstwie posługuję się głównie farbami akrylowymi, tworząc przede wszystkim obrazy abstrakcyjne oraz portrety. Inspiracją są dla mnie moje zainteresowania fizyką kwantową, twórczością wielkich kreatorów mody, a także mój ogródek kwiatowy. Kolor w świecie abstrakcyjnych form jest decydujący w analizowaniu relacji między elementami nowej rzeczywistości w moich obrazach.

Anka Wojewoda
ukończyła malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. Stanisława Kortyki) oraz Edukację Artystyczną w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej. Nauczyciel, instruktor warsztatów twórczych dla dzieci i dorosłych, juror i organizator konkursów, wystaw i galerii prac dziecięcych, uczestnik aukcji charytatywnych, warsztatów i plenerów malarskich, wielu wystaw indywidualnych i niezliczonej ilości zbiorowych. Otrzymała nagrodę Instruktora Roku Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w 1999 r. i Nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra w dziedzinie upowszechniania plastyki w roku 2000 i 2015. Od 2013 r. należy do Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. Zajmuje się malarstwem, tworzy pastele i kolaże.