Joanna Tomońska-Malinowska

Joanna Tomońska-Malinowska - malarstwo

Joanna Tomońska-Malinowska

Joanna Tomońska
Artystka urodzona w 1980 r. w Przemyślu. Początki edukacji artystycznej zdobywała w prywatnej szkole rysunku i malarstwa w Krakowie. Absolwentka wydziału Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka. Organizuje warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.

Wybieram fragmenty rzeczywistości które mnie interesują, bawią, inspirują. Przedstawiam je czasem mniej, czasem bardziej dosłownie. W malarstwie istotny dla mnie jest gest, kolor, kompozycja. Przyglądam się procesom zachodzącym w życiu i na płótnie.

Tytuł mojej pracy dyplomowej brzmiał „Fragmenty”. Moja twórczość to wycinki z życia (to co mnie zainteresuje, przyciągnie mój wzrok, coś co przeżywam wewnętrznie, doświadczam. Tematy moich obrazów są różne. Nie ma dla mnie złego tematu do malowania – kałuża, dzieci, odrapana ściana, skarpeta. Czasem przedstawione dosłownie, czasem abstrakcyjnie. Kolor, kształt ich wzajemne oddziaływanie na siebie, wzajemne przenikanie, to coś, co uwielbiam w malarstwie. Mam nadzieje, że nie zatraciłam pierwotnego, dziecięcego spojrzenia prostej radości tworzenia.

„Nie do odzobaczenia” to próba zapisu momentów najważniejszych. Nie mam odwagi mówić wprost o moich doświadczeniach życiowych – trochę odkryję, część przysłonię-zamaluję. Mam nadzieję, że udaje mi się wyrazić w swój indywidualny sposób przenikające się wielowarstwowe światy, na które się składam, które tworzą moje obrazy. Nie chcę narzucać jednej interpretacji.